MS-252-037-333-220S
Mfr.Part #
MS-252-037-333-220S
Manufacturer
AirBorn
Description
MICRO-D CONNECTOR
Stock
25
In Stock :
25
Manufacturer :
AirBorn
Product Category :
D-Sub Connector Assemblies
Subcategory :
MIL-Spec / MIL-Type
Product Category :
D-Sub MIL Spec Connectors
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish :
Gold
Total Number of Contacts :
37
Backset Spacing :
0.130 (3.30mm)
Shell Material, Finish :
Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Empty Shell :
No
Connector Type :
Plug, Male Pins
Gender :
Male
Current Rating (Amps) :
3A
IEC Conformance :
No
Termination Style :
Wire Leads
JESD-609 Code :
e4
Filter Feature :
Product Type :
D-Sub MIL Spec Connectors
Product Status :
Active
Contact Form :
Wire Gauge :
Brand :
Connector Style :
D-Type, Micro-D
Contact Finish Termination :
Gold (Au)
Insulation :
Insulated
Ingress Protection :
Number of Positions :
37 Position
Insulation Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Material Flammability Rating :
Contact Finish Thickness :
50.0µin (1.27µm)
Body/Shell Style :
PLUG
Option :
GENERAL PURPOSE
Flange Feature :
Mating Side, Female Screwlock (2-56)
Shell Size, Connector Layout :
0.050 Pitch x 0.050 Row to Row
HTS Code :
Additional Feature :
POLARIZED
Features :
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Reach Compliance Code :
Compliant
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mixed Contacts :
Contact Material :
BERYLLIUM COPPER
Shell Finish :
Nickel
Series :
M
Primary Material :
Metal
Shell Material :
Metal
Pbfree Code :
yes
Mounting Angle :
RIGHT ANGLE
Contact Plating :
Gold
Color :
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Type :
PLUG
Contact Gender :
Male
Pitch :
1.27 mm
Termination :
Solder
Shell Plating :
Cadmium
MIL Conformance :
Termination Type :
Solder
Contact Type :
Signal
Product :
Connectors
Number of Rows :
2 Row
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
DIN Conformance :
Package :
Bag
Voltage Rating :
Shell Size :
F
Mounting Style :
PCB Mount
Introducing D-Sub Connector Assemblies AirBorn MS-252-037-333-220S from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Right Angle, Type:PLUG, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, MS-252-037-333-220S pinout, MS-252-037-333-220S datasheet PDF, MS-252-037-333-220S amp .Beyond D-Sub Connector Assemblies AirBorn MS-252-037-333-220S ,we also offer ICD15S13E4GX00LF, L77SDEH09SOL2RM5, A-DF 25 A/KG-T2S, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
M Series D-Type, Micro-D Plug, Male Pins 37 Position-Position Male Signal Solder 0.050 Pitch x 0.050 Row to Row Through Hole, Right Angle Beryllium Copper Gold Aluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
MS-252-037-333-220S Overview
MS-252-037-333-220S Features
M series
MS-252-037-333-220S Applications
There are a lot of AirBorn
MS-252-037-333-220S D-Sub Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CnC Tech
    CONN D-SUB RCPT 25POS IDC
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
  • ASSMANN WSW Components
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP
  • Amphenol Communications Solutions
    CONN D-SUB RCPT 9POS SLDR CUP
    CONN D-SUB PLUG 9POS SLDR CUP