MS-20-140-Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MS-20-140-Y
Manufacturer
Cinch Connectivity Solutions
Description
BARRIER BLOCK MARKER STRIP 20POS
Stock
715
In Stock :
715
Manufacturer :
Cinch Connectivity Solutions
Product Category :
Terminal Block Marker Strips
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Category :
Barrier Terminal Blocks
Product Type :
Barrier Terminal Blocks
Terminal and Terminal Block Type :
BARRIER STRIP TERMINAL BLOCK
Color :
Rated Voltage :
250 V
Product :
Max Operating Temperature :
148 °C
Fastening Method :
Solder
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Legend :
Blank
Number of Ways :
20
RoHS :
Compliant
Safety Approval :
UL; CSA
Number of Rows :
2
Subcategory :
Terminal Blocks
Package :
Bulk
Min Operating Temperature :
-48 °C
Number of Pins :
20
Rated Current :
15 A
For Use With/Related Products :
140 Series
Type :
Label, Screw In
Series :
140
Number of Decks :
1
Wire Gauge :
16 AWG
HTS Code :
Product Status :
Active
Pitch :
9.525 mm