MRS25000C5603FCT00
Mfr.Part #
MRS25000C5603FCT00
Description
RES 560K OHM 1% 0.6W AXIAL
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
350V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
Diameter :
2.5mm
Power Rating :
600mW
Packing Method :
Bulk
Military Standard :
Not
Voltage - Rated AC :
350V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Surface Mount :
Lead Free
Published :
Tolerance :
±1%
Resistance :
560kOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
FIXED RESISTOR
Lead Length :
26mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
Contact Plating :
Tin
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Power (Watts) :
0.6W
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Radiation Hardening :
No
Vishay MRS25000C5603FCT00
FIXED RESISTOR, 560kOhm, 0.6W, Thin Film,