MRS25000C5600FRP00
Mfr.Part #
MRS25000C5600FRP00
Description
RES 560 OHM 0.6W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
600mW
Power (Watts) :
0.6W
Resistance :
560Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Military Standard :
Not
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mount :
Through Hole
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
600mW
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 350
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Working Voltage :
350V
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Diameter :
2.5mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vishay MRS25000C5600FRP00
Through Hole FIXED RESISTOR, 560Ohm, 0.6W, Metal Film,