MRS25000C5369FRP00
Mfr.Part #
MRS25000C5369FRP00
Description
RES 53.6 OHM 0.6W 1% AXIAL
Resistance :
53.6Ohm
Composition :
Metal Film
Packing Method :
TR
Power (Watts) :
0.6W
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Max Power Dissipation :
600mW
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Diameter :
2.5mm
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Axial
Working Voltage :
350V