MRS25000C5231FCT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRS25000C5231FCT00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 5.23K OHM 0.6W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Voltage - Rated DC :
350V
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
600mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.5mm
Lead Length :
26mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
600mW
Resistance :
5.23kOhm
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated AC :
350V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
REACH SVHC :
No SVHC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MRS25
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.6W
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C