MRS25000C3579FRP00
Mfr.Part #
MRS25000C3579FRP00
Description
RES 35.7 OHM 0.6W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
600 µm
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
600mW
Power (Watts) :
0.6W
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Terminal Shape :
Wire
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Voltage - Rated :
350V
Diameter :
2.5mm
EAR99
Power Rating :
600mW
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR
Resistance :
35.7Ohm
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Weight :
219.992299mg
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Vishay MRS25000C3579FRP00
Through Hole FIXED RESISTOR, 35.7Ohm, 0.6W, Metal Film,