MRS25000C3570FCT00
Mfr.Part #
MRS25000C3570FCT00
Description
RES 357 OHM 0.6W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Size / Dimension :
0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
Radiation Hardening :
yes
Power Rating :
600mW
Voltage - Rated DC :
350V
Diameter :
2.5mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE: 350V
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
No
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Power Dissipation :
600mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated AC :
350V
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Military Standard :
Not
Lead Length :
26mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.6W
Resistance :
357Ohm
Wire
REACH SVHC :
Unknown
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.6W