MRS25000C2153FRP00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRS25000C2153FRP00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 215K OHM 0.6W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Packaging :
Ammo Pack
Product :
Metal Oxide Film Resistors
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Features :
Composition :
Metal Film
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
TE Connectivity
Lead Diameter :
0.75 mm
Power Rating :
5 W
Type :
Flame-Proof Power Metal Oxide Film Resistors
Voltage Rating :
500 V
Diameter :
6.5 mm
Series :
ROX
Termination Style :
Axial
Temperature Coefficient :
350 PPM / C
Height - Seated (Max) :
Supplier Device Package :
Resistance :
20 Ohms
Power (Watts) :
0.6W
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
Tolerance :
5 %
Product Category :
Metal Oxide Resistors
Length :
17.5 mm