MRS16000C5103FCT00
Mfr.Part #
MRS16000C5103FCT00
Description
RES 510K OHM 0.4W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
400mW
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Power (Watts) :
0.4W
Contact Plating :
Tin
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
1.6mm
Resistance :
510kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Packaging :
Tape and Box (TB)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
Bulk
Vishay MRS16000C5103FCT00
Through Hole FIXED RESISTOR, 510kOhm, 0.4W, Metal Film,