MRS16000C4991FCT00
Mfr.Part #
MRS16000C4991FCT00
Description
RES 4.99K OHM 1% 0.4W AXIAL
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.4W
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
4.99kOhm
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
Ammo Pack
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Diameter :
1.6mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power Rating :
400mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Vishay MRS16000C4991FCT00
Through Hole FIXED RESISTOR, 4.99kOhm, 0.4W, Thin Film,