MRS16000C2402FC100
Mfr.Part #
MRS16000C2402FC100
Description
RES 24K OHM 0.4W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
1.6mm
Military Standard :
Not
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Max Power Dissipation :
400mW
Packaging :
Tape and Box (TB)
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Packing Method :
Bulk
Resistance :
24kOhm
Radiation Hardening :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Metal Film
Contact Plating :
Tin
Construction :
Tubular
Vishay MRS16000C2402FC100
Through Hole FIXED RESISTOR, 24kOhm, 0.4W, Metal Film,