MRS16000C2400FCT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRS16000C2400FCT00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 240 OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
400mW
Composition :
Metal Film
Diameter :
1.6mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Through Hole
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.6068mm
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Series :
MRS16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Max Operating Temperature :
155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.4W
Resistance :
240Ohms
Factory Lead Time :
8 Weeks
Vishay MRS16000C2400FCT00
Through Hole 240Ohms, 0.4W, Metal Film,