MRS16000C2262FC100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRS16000C2262FC100
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 22.6K OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Tin
Mount :
Through Hole
Construction :
Tubular
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Max Power Dissipation :
400mW
Terminal Shape :
Wire
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Packaging :
Tape and Box (TB)
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
8 Weeks
Diameter :
1.6mm
Lead Free :
Lead Free
JESD-609 Code :
e3
Series :
MRS16
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
22.6kOhm
Packing Method :
Ammo Pack
Composition :
Metal Film
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.4W
Vishay MRS16000C2262FC100
Through Hole FIXED RESISTOR, 22.6kOhm, 0.4W, Metal Film,