MRS16000C2261FC100
Mfr.Part #
MRS16000C2261FC100
Description
RES 2.26K OHM 0.4W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Lead Diameter :
0.5 mm
Published :
Military Standard :
Not
Max Power Dissipation :
400mW
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Resistance :
2.26kOhm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Power (Watts) :
0.4W
Packing Method :
Ammo Pack
1 (Unlimited)
Vishay MRS16000C2261FC100
FIXED RESISTOR, 2.26kOhm, 0.4W, Metal Film,