MRS16000C1800FCT00
Mfr.Part #
MRS16000C1800FCT00
Description
RES 180 OHM 1% 0.4W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
Not
Resistance :
180Ohm
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Published :
Packing Method :
Bulk
Power Rating :
400mW
Radiation Hardening :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
MRS16
Diameter :
1.6mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Lead Free :
Lead Free
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Box (TB)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Vishay MRS16000C1800FCT00
Through Hole FIXED RESISTOR, 180Ohm, 0.4W, Thin Film,