MRS16000C1582FCT00
Mfr.Part #
MRS16000C1582FCT00
Description
RES 15.8K OHM 0.4W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
400mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.4W
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
yes
Composition :
Metal Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
Ammo Pack
Packaging :
Tape and Box (TB)
Resistance :
15.8kOhm
Lead Diameter :
0.5 mm
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Surface Mount :
Wire
Vishay MRS16000C1582FCT00
FIXED RESISTOR, 15.8kOhm, 0.4W, Metal Film,