MRS16000C1500FCT00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRS16000C1500FCT00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 150 OHM 1% 0.4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
yes
Construction :
Tubular
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
Axial
Packing Method :
Ammo Pack
JESD-609 Code :
e3
Series :
MRS16
Power (Watts) :
0.4W
Resistance :
150Ohm
Power Rating :
400mW
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
Wire
Contact Plating :
Tin
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
1.6mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Military Standard :
Not
Packaging :
Tape and Box (TB)
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
8 Weeks
Vishay MRS16000C1500FCT00
Through Hole FIXED RESISTOR, 150Ohm, 0.4W, Thin Film,