MRS16000C1209FRP00
Mfr.Part #
MRS16000C1209FRP00
Description
RES 12 OHM 0.4W 1% AXIAL
FIXED RESISTOR
Military Standard :
Not
Max Power Dissipation :
400mW
Composition :
Metal Film
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Diameter :
1.6mm
e3
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Resistance :
12Ohm
Power (Watts) :
0.4W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
TR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
Vishay MRS16000C1209FRP00
FIXED RESISTOR, 12Ohm, 0.4W, Metal Film,