MRS16000C1109FRP00
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRS16000C1109FRP00
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 11 OHM 0.4W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Axial
Power (Watts) :
0.4W
Resistance :
11Ohm
Max Power Dissipation :
400mW
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Construction :
Tubular
Diameter :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Composition :
Metal Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
MRS16
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.063Diax0.142L 1.60mmx3.60mm
Pbfree Code :
yes
Rated Power Dissipation (P) :
0.4W
Vishay MRS16000C1109FRP00
Through Hole FIXED RESISTOR, 11Ohm, 0.4W, Metal Film,