MRRC440V5/25
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRRC440V5/25
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ARRAY 5UF/25UF 440V RADIAL
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Capacitor Networks, Arrays
Package Quantity :
1
NTE Electronics
Package :
Bag
Capacitance :
5μF, 25μF
Package Type :
Radial Round
Voltage - Rated :
440 V
Size / Dimension :
2.000" Dia (50.80mm), Lip
Diameter :
2.1
Composition :
Polypropylene Film
Package / Case :
Radial, Can - 3 Lead
Mounting Type :
Chassis Mount
Tolerance :
±6%
Circuit Type :
Bussed
Series :
MRRC
RoHS :
Non-Compliant
Supplier Device Package :
Dielectric Material :
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Height - Seated (Max) :
3.380" (85.73mm)
Product Status :
Active
Datasheets
MRRC440V5/25
NTE Electronics, Inc. MRRC440V5/25
MRRC Series 5μF, 25μF ±6% Radial, Can - 3 Lead Polypropylene (PP) Film, Metallized