MRRC370V5/15
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MRRC370V5/15
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
Package / Case
Radial, Can - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ARRAY 5UF/15UF 370V RADIAL
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Capacitor Networks, Arrays
Voltage - Rated :
370 V
Composition :
Polypropylene Film
Dielectric Material :
Polypropylene (PP) Film, Metallized
Package / Case :
Radial, Can - 3 Lead
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
MRRC
Height - Seated (Max) :
2.170" (55.00mm)
Package Type :
Radial Round
Circuit Type :
Bussed
NTE Electronics
Supplier Device Package :
Capacitance :
5μF, 15μF
Package :
Bag
Size / Dimension :
2.070" Dia (52.60mm), Lip
Tolerance :
±6%
Package Quantity :
1
Diameter :
2.1
Product Status :
Active
Datasheets
MRRC370V5/15
NTE Electronics, Inc. MRRC370V5/15
MRRC Series 5μF, 15μF ±6% Radial, Can - 3 Lead Polypropylene (PP) Film, Metallized