MRF6V2300NR5
Mfr.Part #
MRF6V2300NR5
Manufacturer
Freescale Semiconductor
Package / Case
TO-270AB
Description
RF POWER FIELD-EFFECT TRANSISTOR
Manufacturer :
Freescale Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - RF
Operating Temperature (Max) :
225°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
FET Technology :
METAL-OXIDE SEMICONDUCTOR
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Configuration :
Single
Current - Test :
900mA
Voltage - Rated :
110V
Gain :
25.5dB
Base Part Number :
MRF6V2300
Power - Output :
300W
ECCN Code :
EAR99
Published :
Transistor Type :
LDMOS
Factory Lead Time :
10 Weeks
Package / Case :
TO-270AB
Frequency :
220MHz
Reach Compliance Code :
not_compliant
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Voltage - Test :
50V