MR055C124KAA
Mfr.Part #
MR055C124KAA
Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R RADIAL
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Reach Compliance Code :
not_compliant
HTS Code :
Lead Pitch :
5.08mm
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
Depth :
2.28mm
Lead Style :
Formed Leads
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Height Seated (Max) :
0.235 5.97mm
Length :
4.83mm
Factory Lead Time :
22 Weeks
Series :
Ceralam® MR
Pbfree Code :
No
Voltage - Rated :
50V
Lead/Base Style :
Flat
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitance :
0.12μF
Terminal Shape :
Wire
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V