MR051A100JAATR1
Mfr.Part #
MR051A100JAATR1
Description
CAP CER 10PF 100V C0G/NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Depth :
2.28mm
Mounting Type :
Through Hole
Lead Style :
Formed Leads
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Capacitance :
10pF
Factory Lead Time :
22 Weeks
Packing Method :
TR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height :
2.28mm
Lead Diameter :
635 µm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Reach Compliance Code :
not_compliant
Published :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Height Seated (Max) :
0.235 5.97mm
Voltage - Rated :
100V
Length :
4.83mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
Tolerance :
±5%
Size Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead/Base Style :
Flat
Lead Pitch :
5.08mm
Series :
Ceralam® MR
Datasheets
MR051A100JAATR1
KYOCERA AVX MR051A100JAATR1
Ceralam® MR 10pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
MR051A100JAATR1 Overview
This device's program size/dimension is 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.In a capacitor, the lead pitch is just the distance (spacing) between adjacent threads.
MR051A100JAATR1 Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm