MR055A472JAA-A.S
Mfr.Part #
MR055A472JAA-A.S
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 RAD
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±5%
Package / Case :
Radial
Lead Style :
Formed Leads
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
Capacitance :
4700pF
Height Seated (Max) :
0.235 5.97mm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Lead Pitch :
5.08mm
Lead/Base Style :
Flat
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
Ceralam® MR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
MR055A472JAA-A.S
KYOCERA AVX MR055A472JAA-A.S
Ceralam® MR 4700pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C Through Hole Radial
MR055A472JAA-A.S Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
MR055A472JAA-A.S Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm