MR052A8R2DAATR1
Mfr.Part #
MR052A8R2DAATR1
Description
CAP CER 8.2PF 200V NP0 RADIAL
Tolerance :
±0.5pF
Length :
4.83mm
JESD-609 Code :
e0
Height :
2.28mm
Package / Case :
Radial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
8.2pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Lead Style :
Formed Leads
Lead/Base Style :
Flat
Mounting Type :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
22 Weeks
Published :
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Radiation Hardening :
No
Lead Diameter :
635 µm
Height Seated (Max) :
0.235 5.97mm
Dielectric :
C0G
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Lead Pitch :
5.08mm
Pbfree Code :
No
Depth :
2.28mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Datasheets
MR052A8R2DAATR1
KYOCERA AVX MR052A8R2DAATR1
Ceralam® MR 8.2pF Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
MR052A8R2DAATR1 Overview
A program's size/dimension is 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm for this device.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 200V, it is capable of operating.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
MR052A8R2DAATR1 Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V