MR052A390JAAAP1
Mfr.Part #
MR052A390JAAAP1
Description
CAP CER 39PF 200V C0G/NP0 RADIAL
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Capacitance :
39pF
Depth :
2.28mm
Lead/Base Style :
Flat
Lead Pitch :
5.08mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Box (TB)
Height Seated (Max) :
0.235 5.97mm
Dielectric :
C0G
Lead Style :
Formed Leads
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Through Hole
Height :
2.28mm
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Lead Diameter :
635 µm
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Voltage - Rated DC :
200V
Series :
Ceralam® MR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
MR052A390JAAAP1
KYOCERA AVX MR052A390JAAAP1
Ceralam® MR 39pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C Through Hole Radial
MR052A390JAAAP1 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.An unbalanced capacitor has a pitch of 1 (the distance between adjacent threads).
MR052A390JAAAP1 Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V