MR051C221KAATR1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MR051C221KAATR1
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 100V X7R RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Lead Pitch :
5.08mm
Pbfree Code :
No
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
2.28mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Diameter :
635 µm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
100V
Tolerance :
±10%
Length :
4.83mm
Published :
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
0.235 5.97mm
Packing Method :
TR
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Rated :
100V
Package / Case :
Radial
Lead/Base Style :
Flat
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.200 5.08mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height :
2.28mm
Series :
Ceralam® MR
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Size / Dimension :
0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm
Lead Style :
Formed Leads
Mounting Type :
Through Hole
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Mount :
Through Hole
Capacitance :
220pF
Reach Compliance Code :
not_compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
MR051C221KAATR1
KYOCERA AVX MR051C221KAATR1
Ceralam® MR 220pF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
MR051C221KAATR1 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.The lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 5.08mm.
MR051C221KAATR1 Features
a size/dimension of 0.190Lx0.090W 4.83mmx2.28mm