MR04X202 JTL
Mfr.Part #
MR04X202 JTL
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 2K OHM 5% 1/10W 0402
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Failure Rate :
Tolerance :
±5%
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Voltage Rating :
50 V
Brand :
Walsin
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Ratings :
AEC-Q200
Product Type :
Thick Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.016" (0.40mm)
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Packaging :
Cut Tape
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Subcategory :
Resistors
Technology :
Thick Film
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Walsin
Height :
0.35 mm
Termination Style :
SMD/SMT
Product Status :
Active
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Length :
1 mm
Series :
MR
Resistance :
2 kOhms
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Width :
0.5 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
MR04X202 JTL
Walsin Technology MR04X202 JTL
MR Series, Thick Film, 2 kOhms, 0.1W, 1/10W, ±5%, -55°C ~ 155°C