MQ115-32PA-8A(41)
Mfr.Part #
MQ115-32PA-8A(41)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT MALE THT 32POS
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Cable/Wire
Overall Contact Length :
Applications :
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Post :
Ingress Protection :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Insulation Height :
0.295 (7.50mm)
Features :
Board Guide, Solder Retention
Product Status :
Active
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Connector Type :
Header
Termination :
Solder
Package :
Tray
Contact Length - Mating :
Contact Finish - Mating :
Number of Rows :
1
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Row Spacing - Mating :
Insulation Color :
Black
Operating Temperature :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish - Post :
Mated Stacking Heights :
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Series :
MQ115
Contact Shape :
Square
Voltage Rating :
250VAC
Number of Positions :
32
Contact Finish Thickness - Mating :
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating (Amps) :
2A
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fastening Type :
Friction Lock
Datasheets
MQ115-32PA-8A(41)
MQ115 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Through Hole, Right Angle - Polybutylene Terephthalate (PBT) 32-Position Board to Cable/Wire 0.295 (7.50mm) Height