MQ115-32P-8A(41)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MQ115-32P-8A(41)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT MALE THT 32POS
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Features :
Board Guide, Solder Retention
Fastening Type :
Friction Lock
Series :
MQ115
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
2A
Insulation Material :
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Contact Finish Thickness - Mating :
Package :
Tray
Insulation Height :
0.571 (14.50mm)
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Operating Temperature :
Row Spacing - Mating :
Contact Finish - Post :
Contact Length - Mating :
Number of Positions Loaded :
All
Product Status :
Active
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mated Stacking Heights :
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post :
Ingress Protection :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Applications :
Voltage Rating :
250VAC
Connector Type :
Header
Pitch - Mating :
0.100 (2.54mm)
Style :
Board to Cable/Wire
Number of Positions :
32
Overall Contact Length :
Termination :
Solder
Number of Rows :
1
Insulation Color :
Black
Contact Length - Post :
0.138 (3.50mm)
Contact Finish - Mating :
Datasheets
MQ115-32P-8A(41)
MQ115 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Through Hole - Polybutylene Terephthalate (PBT) 32-Position Board to Cable/Wire 0.571 (14.50mm) Height