MPXR4030VVU264
Mfr.Part #
MPXR4030VVU264
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
416-BBGA
Description
IC MCU 32BIT 3MB FLASH 416PBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microcontrollers
Number of I/O :
198
Mounting Type :
Surface Mount
Oscillator Type :
Internal
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Core Size :
32-Bit
Published :
Data Converter :
A/D 64x12b
Package / Case :
416-BBGA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Packaging :
Tray
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Core Processor :
e200z7
Series :
PX
Program Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
3MB 3M x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Speed :
264MHz
Connectivity :
CANbus, EBI/EMI, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Base Part Number :
MPXR4030
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA