MPLC0730L2R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPLC0730L2R2
Manufacturer
KEMET
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 7.3A 19 MOHM SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Terminal Placement :
DUAL ENDED
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
7.3A
Tolerance :
±20%
Published :
Inductance :
2.2μH
DC Resistance (DCR) :
19mOhm Max
Factory Lead Time :
29 Weeks
Current - Saturation :
8.2A
Surface Mount :
yes
Height Seated (Max) :
0.118 3.00mm
Rated Current-Max :
7.3A
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance Tolerance :
20%
Number of Functions :
1
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.303Lx0.264W 7.70mmx6.70mm
Test Frequency :
0.1MHz
Series :
MPLC
Type :
Wirewound
Shielding :
Shielded
HTS Code :
Operating Temperature :
-20°C~120°C
Core Material :
Composite
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Datasheets
MPLC0730L2R2
KEMET MPLC0730L2R2
MPLC0730L2R2 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD