MPIA4020V2-1R0-R
Mfr.Part #
MPIA4020V2-1R0-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1UH 6.5A 24 MOHM SMD
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Metal Composite
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
2-SMD, J-Lead
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Inductance :
1μH
Current Rating (Amps) :
6.5A
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
65MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
DC Resistance (DCR) :
24mOhm Max
Type :
Molded
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Saturation :
7A
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±20%
Series :
MPIA40-V2
Size / Dimension :
0.195Lx0.165W 4.95mmx4.20mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
MPIA4020V2-1R0-R
Eaton-Electronics Division MPIA4020V2-1R0-R
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD