MPIA2510V2-R33-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPIA2510V2-R33-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Datasheet
Download
Description
IND 0.33UH 6.6A 2.5X2.0X1.0 SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Package Width :
2 mm
Shielded :
yes
Package / Case :
1008 (2520 Metric)
Current - Saturation (Isat) :
6.6A
Factory Lead Time :
14 Weeks, 1 Day
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Inductance :
330 nH
Height - Seated (Max) :
0.041" (1.05mm)
Inductance Frequency - Test :
1 MHz
Width :
2 mm
Eaton Corporation
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Number of Functions :
1
Test Frequency :
1 MHz
Surface Mount :
yes
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material - Core :
Iron Powder
Shielding :
Shielded
Size / Dimension :
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height :
1.05 mm
Construction :
RECTANGULAR
Ratings :
AEC-Q200
Supplier Device Package :
Q @ Freq :
Package :
Tape and Reel (TR)
Termination Style :
SMD/SMT
Reference Standard :
AEC-Q200
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±20%
Number of Terminals :
2
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Type :
Molded
Current Rating (Amps) :
4.8 A
Features :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
DC Resistance (DCR) :
20mOhm Max
Application :
High Current
Product Type :
Power Inductors - SMD
Package Length :
2 mm
Saturation Current :
6.6 A
Termination :
Standard
Rated Current-Max :
4.8 A
Case/Size Code :
Series :
MPIA25-V2
Reach Compliance Code :
Unknown
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Package Height :
1 mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Mounting Style :
PCB Mount
Packing Method :
TR, 13 INCH
Length :
2.5 mm
Product :
Power Inductors
Inductance-Nom (L) :
0.33 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance :
0.02 Ω
Datasheets
MPIA2510V2-R33-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD