MPI4040R2-6R8-R
Mfr.Part #
MPI4040R2-6R8-R
Package / Case
1816 (4540 Metric)
Description
FIXED IND 6.8UH 1.8A 158MOHM SMD
Package / Case :
1816 (4540 Metric)
DC Resistance (DCR) :
158mOhm
Current Rating (Amps) :
1.8A
Height Seated (Max) :
0.059 1.50mm
Current - Saturation :
3.4A
Size / Dimension :
0.175Lx0.160W 4.45mmx4.06mm
Tolerance :
±20%
Inductance :
6.8μH
Series :
MPI4040
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
MPI4040R2-6R8-R
Eaton-Electronics Division MPI4040R2-6R8-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD