MPI4020V2-1R0-R
Mfr.Part #
MPI4020V2-1R0-R
Package / Case
Nonstandard, 2 Lead
Description
FIXED IND 1UH 6.5A 24 MOHM SMD
Fixed Inductors
Test Frequency :
100kHz
Size / Dimension :
0.160Lx0.171W 4.06mmx4.35mm
Length :
3.9878mm
Published :
Series :
MPI40-V2
Height :
2.15mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Frequency - Self Resonant :
65MHz
DC Resistance (DCR) :
24mOhm Max
RMS Current (Irms) :
6.5A
Current Rating (Amps) :
6.5A
Ambient Temperature Range High :
125°C
Series Resistance :
24mOhm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
0.079 2.00mm
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Current - Saturation :
7A
Type :
Wirewound
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
3.9878mm
Inductance :
1μH
Package / Case :
Nonstandard, 2 Lead
RoHS Status :
RoHS Compliant
Current Rating :
6A
Inductance Frequency - Test :
100kHz
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
MPI4020V2-1R0-R
Eaton-Electronics Division MPI4020V2-1R0-R
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD