MPI4015V2-R33-R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPI4015V2-R33-R
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
IND 0.33UH 10.0A 4.4X4.2X1.3 SM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fixed Inductors
Product Depth (mm) :
4.45(mm)
Features :
DC Current :
9500(mA)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
8.5mOhm Max
Size / Dimension :
0.173" L x 0.165" W (4.40mm x 4.20mm)
Material - Core :
Iron Powder
Inductance-Nom (L) :
0.33 µH
Reach Compliance Code :
Compliant
Package / Case :
Nonstandard
DC Resistance :
0.0085(ohm)
Tolerance :
±20%
ECCN Code :
EAR99
Product Height (mm) :
1.5(mm)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Type :
Surface Mount
Eaton Corporation
Tolerance (+ or -) :
20%
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Rad Hardened :
No
Inductance :
330 nH
Product Status :
Active
Shielded :
yes
Rated Current-Max :
9 A
Height - Seated (Max) :
0.059" (1.50mm)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Failure Rate :
Not Required
Self Resonant Frequency :
120(MHz)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shielding :
Shielded
Surface Mount :
yes
Current Rating (Amps) :
9.5 A
Test Frequency :
0.1(MHz)
Type :
Q @ Freq :
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Military Standard :
Not Required
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product Length (mm) :
4.75(mm)
Series :
MPIV2
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Ratings :
Number of Functions :
1
Supplier Device Package :
Frequency - Self Resonant :
120MHz
Number of Terminals :
2
Technology :
Wirewound
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Current - Saturation (Isat) :
11A
Datasheets
MPI4015V2-R33-R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD