MPEV1D1040L330
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPEV1D1040L330
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 3.7A 119.7MOHM SM
Stock
465
In Stock :
465
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Package :
Digi-Reel?
Mounting Type :
Surface Mount
Product Height :
4mm
Packaging :
MouseReel
Core Type :
Molded
Height - Seated (Max) :
0.157" (4.00mm)
Saturation Current :
3 A
Tolerance :
±20%
Series :
METCOM MPEV
Type :
Product Type :
Fixed Inductors
Product Status :
Active
Brand :
Size / Dimension :
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Material - Core :
Metal Composite
Current - Saturation (Isat) :
5A
Self Resonant Frequency :
18 MHz
Inductance :
33 µH
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Product Width :
10mm
Termination Style :
SMD/SMT
Length :
10.8 mm
Test Frequency :
100 kHz
Package / Case :
Nonstandard
Maximum Operating Temperature :
+ 180 C
Application :
Automotive
Termination :
Standard
Operating Temperature :
-55°C ~ 180°C
Features :
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Q @ Freq :
Inductance Tolerance :
± 20%
Ratings :
AEC-Q200
Product Length :
10mm
Product :
Power Inductors
RMS Current (Irms) :
3.7A
Diameter :
Qualification :
AEC-Q200
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Width :
10 mm
Height :
4 mm
Supplier Device Package :
RoHS :
Details
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
119.7mOhm Max
Product Category :
Power Inductors - SMD
Current Rating (Amps) :
3.7 A
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Style :
PCB Mount
Core Material :
Metal Composite
Datasheets
MPEV1D1040L330
KEMET MPEV1D1040L330
MPEV1D1040L330 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD