MPEV1D0630L100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MPEV1D0630L100
Manufacturer
KEMET
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 4.2A 78 MOHM SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 180°C
Package :
Digi-Reel?
Application :
Automotive
Length :
7 mm
Q @ Freq :
Product :
Power Inductors
Brand :
Product Width :
6mm
Package / Case :
Nonstandard
Product Height :
3mm
Product Type :
Fixed Inductors
Product Length :
6mm
Current - Saturation (Isat) :
4.5A
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Height :
3 mm
Current Rating (Amps) :
4.2 A
Frequency - Self Resonant :
15MHz
RMS Current (Irms) :
4.2A
Test Frequency :
100 kHz
Termination :
Standard
Saturation Current :
3.5 A
Self Resonant Frequency :
15 MHz
Series :
METCOM MPEV
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Tolerance :
±20%
Inductance Tolerance :
± 20%
Inductance :
10 µH
Width :
6.5 mm
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Mounting Style :
PCB Mount
Packaging :
MouseReel
Maximum Operating Temperature :
+ 180 C
Shielding :
Shielded
DC Resistance (DCR) :
78mOhm Max
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Diameter :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Ratings :
AEC-Q200
Core Material :
Metal Composite
Material - Core :
Metal Composite
Qualification :
AEC-Q200
Product Category :
Power Inductors - SMD
Features :
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Datasheets
MPEV1D0630L100
KEMET MPEV1D0630L100
MPEV1D0630L100 datasheet pdf and Fixed Inductors product details from KEMET stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD