MPC603RRX266TC
Mfr.Part #
MPC603RRX266TC
Manufacturer
NXP Semiconductors
Package / Case
255-BCBGA, FCCBGA
Datasheet
Download
Description
IC MPU MPC6XX 266MHZ 255FCCBGA
Manufacturer :
NXP Semiconductors
Product Category :
Microprocessors
Supplier Device Package :
255-FCCBGA (21x21)
Speed :
266MHz
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Published :
Core Processor :
PowerPC 603e
Graphics Acceleration :
No
Voltage - I/O :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
MPC6xx
Base Part Number :
MPC603
Package / Case :
255-BCBGA, FCCBGA
Packaging :
Tray
Number of Cores/Bus Width :
1 Core 32-Bit
Datasheets
MPC603RRX266TC
NXP Semiconductors MPC603RRX266TC
PowerPC 603e Microprocessor MPC6xx Series MPC603 255-BCBGA, FCCBGA
MPC603RRX266TC Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 255-BCBGA, FCCBGA. High reliability is achieved using advanced packaging method Tray. 1 Core 32-Bit cores/Bus width are present in the CPU. Identify the operating temperature around -40°C~105°C TA. In the MPC6xx series, it is found. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. At 3.3V, the CPU runs its I/O. Search MPC603 for variants of the embedded microprocessor. It is offered by suppliers as a package 255-FCCBGA (21x21).