MP2-S150G-51P1-TR30
Mfr.Part #
MP2-S150G-51P1-TR30
Description
CONN RCP FUTUREBUS+ 150P EDGE MT
Pitch :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Contact Plating :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Connector Usage :
Backplane
Series :
MetPak™ MP2
Mount :
Edge, Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Connector Type :
Receptacle, Female Sockets
Housing Material :
Polymer
Packaging :
Tube
Termination :
Press-Fit
Number of Rows :
5
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Finish Thickness :
3.00μin 0.076μm
Published :
Connector Style :
Futurebus+®
Feature :
Board Guide, Cap, Spacer
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Current Rating (Amps) :
1.5A
Color :
Beige
Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
1.5A
Contact Finish :
Gold
Number of Positions :
150
3M MP2-S150G-51P1-TR30
MetPak™ MP2 Series Receptacle, Female Sockets Press-Fit Gold Beige 3.00μin 0.076μm 150 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Tube Board Edge, Through Hole, Right Angle