MP2-PS300-51P1-LR
Mfr.Part #
MP2-PS300-51P1-LR
Description
CONN HDR FUTUREBUS+ 300POS PCB
Pitch :
0.079 2.00mm
Series :
MetPak™ MP2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
300
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating :
1.5A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Connector Type :
Header, Male Pins
Connector Usage :
Backplane
Min Operating Temperature :
-55°C
Current Rating (Amps) :
1.5A
Max Operating Temperature :
125°C