MP2-P150-51M1-TR40B
Mfr.Part #
MP2-P150-51M1-TR40B
Description
CONN HDR FUTUREBUS+ 150P EDGE MT
Specialized
Contact Finish Thickness :
5.00μin 0.127μm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions Loaded :
All
Connector Usage :
Backplane
Pitch :
0.079 2.00mm
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Mount :
Edge, Through Hole
Contact Finish :
Gold
Current Rating :
1.5A
Min Operating Temperature :
-55°C
Connector Style :
Futurebus+®
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
Solder
Feature :
Board Guide, Inverse
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header, Male Pins
Number of Positions :
150
Number of Rows :
5
Contact Plating :
Gold
Published :
Current Rating (Amps) :
1.5A
Packaging :
Tube
Color :
Beige
Series :
MetPak™ MP2
Housing Material :
Polymer
MetPak™ MP2 Series Header, Male Pins Solder Gold Beige 5.00μin 0.127μm 150 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Tube Board Edge, Through Hole, Right Angle