MP2-P060-51M1-LR
Mfr.Part #
MP2-P060-51M1-LR
Manufacturer
3M
Description
CONN HDR FUTUREBUS+ 60P EDGE MT
Stock
654
In Stock :
654
Manufacturer :
3M
Product Category :
Specialized
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
1.5A
Feature :
Board Guide, Inverse
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Board Edge, Through Hole, Right Angle
Connector Style :
Futurebus+®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Usage :
Backplane
Connector Type :
Header, Male Pins
Mount :
Edge, Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness :
3.00μin 0.076μm
Current Rating :
1.5A
Published :
2010
Housing Material :
Polymer
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions :
60
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
MetPak™ MP2
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Gender :
Male
Pitch :
0.079 2.00mm
Contact Finish :
Gold
Factory Lead Time :
9 Weeks
Contact Plating :
Gold
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
5
Color :
Beige
Datasheets
MP2-P060-51M1-LR
3M MP2-P060-51M1-LR
MetPak™ MP2 Series Header, Male Pins Solder Gold Beige 3.00μin 0.076μm 60 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Bulk Board Edge, Through Hole, Right Angle