MP2-H300-51S2-S-LR
Mfr.Part #
MP2-H300-51S2-S-LR
Description
CONN HEADER 300POS PCB
Specialized
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Color :
Beige
Packaging :
Bulk
Connector Type :
Header, Male Pins
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Rows :
5
Number of Positions :
300
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Finish Thickness :
3.00μin 0.076μm
Published :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
MP2
Contact Finish :
Gold
Pitch :
0.079 2.00mm
Current Rating (Amps) :
1.5A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Feature :
Board Guide
Resistance :
5Ohm