MP2-H180-54P1-S-TR30
Mfr.Part #
MP2-H180-54P1-S-TR30
Description
CONN HDR FUTUREBUS+ 180POS PCB
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Color :
Beige
Connector Type :
Header, Male Pins
Contact Finish Thickness :
3.00μin 0.076μm
Termination :
Press-Fit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch :
0.079 2.00mm
Number of Rows :
5
Contact Finish :
Gold
Packaging :
Bulk
Connector Style :
Futurebus+®
Connector Usage :
Backplane
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating (Amps) :
1.5A