MP2-H060-54S1-S-LR
Mfr.Part #
MP2-H060-54S1-S-LR
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER FUTUREBUS+ 60POS PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Specialized
Published :
Housing Material :
Polymer
Connector Usage :
Backplane
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness :
3.00μin 0.076μm
Connector Type :
Header, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
1.5A
Termination :
Solder
Current Rating :
1.5A
Contact Plating :
Gold
Number of Positions :
60
Connector Style :
Futurebus+®
Feature :
Board Guide, Mating Guide
Color :
Beige
Pitch :
0.079 2.00mm
Number of Positions Loaded :
All
Series :
MetPak™ MP2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish :
Gold
Gender :
Male
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Rows :
5
3M MP2-H060-54S1-S-LR
MetPak™ MP2 Series Header, Male Pins Solder Gold Beige 3.00μin 0.076μm 60 Positions Pitch: 0.079 2.00mm -55°C~125°C Bulk Through Hole