MP2-H024-42S1-S-TR30
Mfr.Part #
MP2-H024-42S1-S-TR30
Manufacturer
3M
Description
CONN HEADER FUTUREBUS+ 24POS PCB
Manufacturer :
3M
Product Category :
Specialized
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness :
3.00μin 0.076μm
Feature :
Board Guide, Mating Guide
Number of Positions :
24
Color :
Beige
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
Futurebus+®
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Header, Male Pins
Pitch :
0.079 2.00mm
Termination :
Solder
Series :
MetPak™ MP2
Connector Usage :
Backplane
Current Rating (Amps) :
1.5A